[X3] Wątek handlowo-produkcyjny

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

User avatar
LeWaR
Posts: 1472
Joined: Sat, 8. May 04, 16:33
x3tc

[X3] Wątek handlowo-produkcyjny

Post by LeWaR » Mon, 26. Nov 07, 11:45

Witam!
Zakładam osobny temat dla handlarzy / producentów.
Jako, że producent ze mnie kiepski, pragnę się dowiedzieć gdzie warto postawić fabryki i co mają produkować.
Wiadomo, że najlepiej inwestować w kompleksy samowystarczalne.
Czy mógłby ktoś opisać produkty po kolei używane w produkcji?
Np.
kompleks żarcia argońskiego:
pszenica+ranczo=steki - i czy to jest koniec zarcia czy jeszcze coś można dalej?
Jak to wygląda u Boronów, Paranidów, co z czego powstaje najpierw.
Jako takiego przepisu na produkcję żarcia nie widziałem w necie.
Zapraszam do dyskusji.
Skrypty i spolszczenia do skryptów dla X3 Reunion, TC, Albion Prelude >> http://www.mamuthq.net.pl
C2Q 6600@2,4GHz | 8GB@1066MHz Ram | GForce GTX 460 1GB | Win7 64bit
XTC+XRM | Albion Prelude

WoyTass
Posts: 400
Joined: Mon, 11. Dec 06, 13:30
x3tc

Post by WoyTass » Mon, 26. Nov 07, 12:47

Jeśli będziesz dostarczał ogniwka, to chyba możesz zakończyć. Jeśli nie, to polecam kompleks kalkulator:

http://forum.egosoft.com/viewtopic.php? ... 148e2c942f

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Mon, 26. Nov 07, 13:10

Kalkulator, kalkulatorem, ale dobrze wiedzieć co gdzie stawiać.
Ja na przykład miałem w poprzedniej grze postawione kilka farm pszenicy w sektorach Borońskich. Ich bodajże Laboratoria Bofu, czy inne fabryki (sprawdzę wieczorem w grze) potrzebują jako surowców dodatkowych właśnie pszenicy. Wystarczyło więc w sektorze gdzie było kilka takich fabryk postawić jedną farmę i po ustaleniu odpowiednich cen na ogniwa i pszenicę sama na siebie pracowała i zarabiała. Nawet statków do obsługi nie potrzebowałem dla niej kupować inni handlarze latali dowożąc ogniwa i zabierając pszenicę, a mnie tylko kasa wpadała na konto. Warto więc stawiając kompleks do produkcji żywności dla Argonów, wziąć to pod uwagę i po pierwsze postawić go blisko sektorów Borońskich i dodać jedną farmę pszenicy więcej, tak aby nadwyżkę móc sprzedawać Boronom.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

User avatar
LeWaR
Posts: 1472
Joined: Sat, 8. May 04, 16:33
x3tc

Post by LeWaR » Mon, 26. Nov 07, 13:15

Znam ten kalkulator.
Chodziło mi raczej o wypisanie w tym temacie po kolei samych towarów, tak, żebym mógł to sklecić razem w jakiś Poradnik Handlowca czy coś podobnego....
Dla przykładu: w instrukcji jest podana piramidka zysku, ale nie ma tam chyba wszystkich produktów. Na forum XTM wyczytałem trochę, że dobre zyski przynoszą kompleksy żarcia. Wzorować się można na kalkulatorze Latacha, ale to nie rozwiąże problemu.
Skrypty i spolszczenia do skryptów dla X3 Reunion, TC, Albion Prelude >> http://www.mamuthq.net.pl
C2Q 6600@2,4GHz | 8GB@1066MHz Ram | GForce GTX 460 1GB | Win7 64bit
XTC+XRM | Albion Prelude

User avatar
MaxDyner
Posts: 93
Joined: Sun, 25. Nov 07, 12:36

Post by MaxDyner » Thu, 6. Dec 07, 04:25

Ja mam w ore belt kopalnie krzemy zwróciła się po 19h a i teraz ładny z niej przychód z 2,000,000 dziennie ;) dostawiłem do niej (obok nie w kompleksie) fabrykę osłon 1MJ bo w okolicy niema żadnej takiej i zobaczę jaki zysk z niej będzie ;) mam 2 ut ale jakoś im kiepsko idzie a latają maksymalnie wypasionymi merkurami ;( jeden ma 13 lvl ten drugi chyba 6 :P
Głupiec narzeka na ciemność , mędrzec zapala świecę.
Dużo ludzi nie wie, co z czasem robić. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu .
MY BEST FRIEND GOOGLE ;)

User avatar
Michal.R
Posts: 278
Joined: Fri, 3. Sep 04, 22:11
x4

Post by Michal.R » Thu, 6. Dec 07, 07:31

MaxDyner wrote:mam 2 ut ale jakoś im kiepsko idzie a latają maksymalnie wypasionymi merkurami ;( jeden ma 13 lvl ten drugi chyba 6 :P
Polecam Ci puścić tego na 6lvl do Empire Edge u paranidian... Naprawdę najlepszy sektor na początki nauki handlarzy ;)
Current PC: ASUS PRIME X370-PRO ||| Ryzen 5 5800X3D ||| ASUS RTX 3060 Ti DUAL OC V2 8GB ||| HyperX Fury 4x8GB DDR4 ||| LG 27GL850-B :O
Old PC: MSI Z87-GD65 ||| i7 4770K ||| Asus GTX 1060 Dual 6GB OC ||| Crucial 2x8GB DDR3 ||| LG IPS277 :P
Very old PC: MA770T-UD3P ||| Phenom II X4 955 ||| GoodRam DDR3 4GB 1333MHz||| HD4850 512MB ||| LG W2252TQ :D
Very very old PC: Asrock Dual-Vsta ||| A64 3000+@3500+ ||| Radeon x1950 Pro 256/256 ||| 2048 DDR 400MHz ;)

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Thu, 6. Dec 07, 11:51

To ja polecam Company Pride u teledian, ja tam szkolę swoich ST i bardzo szybko wyciągają 8 poziom, czasem tak szybko, że jak sprawdzam czy się już wyszkolił to okazuje się że ma nawet 10-11 poziom.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

_RA
Posts: 187
Joined: Wed, 18. Jul 07, 21:31
x4

Post by _RA » Tue, 18. Dec 07, 17:21

Teraz ja przedstawię mój niewielki kompleks ale jak na razie z niego żyje i dobrze mi idzie.

Kompleks znajduje się w sektorze Rhonkar’s Fire i składa się z takich fabryk:
1x Elektrownia L
3x Akwarium Cheltów L
3x Rafineria Oleju Raster L
A by produkować Olej Raster, który jest wyżywieniem u Splitów wystarczy dowozić kryształy. Niestety nie ma w pobliżu żadnej asteroidy z krzemem więc nie warto się bawić w produkcję kryształów.

Do kompleksu można dołożyć jeszcze po dwa Akwarium Chelów L i Rafinerii Oleju Raster L aby wykorzystywać maksymalnie Elektrownie ale nie trzeba w końcu ogniwa nie uciekną a prędzej czy później ogniwa zostaną przerobione na Olej Raster.

Jeśli chodzi o zysk, to na Oleju zarabia podobnie jak na krzemie z tym, że transportowce mogą go dużo więcej załadować. Sąsiednie sektory są bogate w fabryki które wymagają tego produktu i dość szybko towar schodzi. Wiem, że w każdej grze handel się inaczej układa, ale już trzeci raz stawiam kompleks w tym sektorze i nie było problemu ze sprzedaniem Oleju.
Zarobek wg Kalkulatora to ok. 350 tys. Kredytów na godzinę ale jeśli chodzi o zarobek jaki zauważyłem na własne oko to tak godzina czasu rzeczywistego to na koncie przychodzi mi średnio od 1,5 mln do 2 mln kredytów. Cały kompleks obsługują dwa Kajmany jeden sprzedaje towar drugi zakupuje kryształy. Co jakiś czas sprawdzam magazyn kompleksu i jeśli mam dość kryształów to Kajmana od kupowania ustawiam na sprzedaż Oleju. Od razu odradzam kupowanie transportowców o większej pojemności ponieważ i tak jak Kajman sprzedaje to co w ładowni to jakieś resztki zostają.
Polecam wszystkim taki kompleks.

Pozdrawiam.

User avatar
LeWaR
Posts: 1472
Joined: Sat, 8. May 04, 16:33
x3tc

Post by LeWaR » Wed, 19. Dec 07, 00:38

No i o taką radę mi chodziło. Duży plus :)
Skrypty i spolszczenia do skryptów dla X3 Reunion, TC, Albion Prelude >> http://www.mamuthq.net.pl
C2Q 6600@2,4GHz | 8GB@1066MHz Ram | GForce GTX 460 1GB | Win7 64bit
XTC+XRM | Albion Prelude

Deady
Posts: 623
Joined: Tue, 22. Jun 04, 15:18
x2

Post by Deady » Wed, 19. Dec 07, 18:46

Adam.... tyle grasz a o rady handlowe zabiegasz ? :) Dam Ci jedna... i innym :)
Pszenica. Kompleks samowystarczalny... i jedynie sprzedaz produktu - czyli pszenicy. Chocby nie wiem ile stal.. zawsze ma sie zyski. Bez zatrudniania wlasnego sprzedawcy (oczywiscie jak sie go ma - sprzedaz idzie szybciej). Swego czasu mialem 6 takich kompleksow. Po wsadzeniu do nich po 5mln - na surowce - po nastu godzinach rozgrywki - mieli ponad 10. Niestety lokalizacja jest zmienna - zakladam - dla kazdego - w zaleznosci co khaaki rozwalily w sektorach. Ja je stawiam blisko - badz w samych "core" ras.... i dziw.. ze mimo iz fabryki w nich nie potrzebuja pszenicy - skupuja ja ode mnie. Kiedys sie nawet usmialem... ze z produkcji tylko pszenicy - mozna sobie imperium stworzyc. Ile bym jej nie produkowal - tyle jej skupia. Bimbrozje pedza czy jaki czort? :P
Uprasza sie wszystkich - o przejscie pod ten adres: http://www.xudb.pl/ jesli chca uczestniczyc w forumowch dywagacjach.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3433
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Wed, 19. Dec 07, 22:03

Mam pytanko moze zabrzmi to nieco dziwacznie w tej grze, ale.. Pomijajac watek handlowo-produkcyjny, gorniczy i lowcy nagrod czy jest inna mozliwosc zarobkowania. Chodzi mi o cos w postaci banku, tak banku. W TES3: Morrowind, spotkalem sie z ciekawym addonem banku, ktory pozwalal lokowac gotowke na "lokate" :). Jest jakis upgrade dodajacy cos w tym stylu do X3 ? Teladianie chyba by oferowali dobry procent :D
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

User avatar
LeWaR
Posts: 1472
Joined: Sat, 8. May 04, 16:33
x3tc

Post by LeWaR » Thu, 20. Dec 07, 00:05

Jest. Nazywa się T.U.B.S - Teladi Universe Bank System - link szukaj na angielskm forum scripts&modding.

Deady - nie handluję za bardzo, tym bardziej przenicą. Kase mam z walki (60 mln...):)
Skrypty i spolszczenia do skryptów dla X3 Reunion, TC, Albion Prelude >> http://www.mamuthq.net.pl
C2Q 6600@2,4GHz | 8GB@1066MHz Ram | GForce GTX 460 1GB | Win7 64bit
XTC+XRM | Albion Prelude

_RA
Posts: 187
Joined: Wed, 18. Jul 07, 21:31
x4

Post by _RA » Thu, 20. Dec 07, 08:14

Oj LeWaR to musisz dużo walczyć. Ja wydałem niewiele na kompleks i już dawno temu mi się zwrócił. A co do walk ja najwiekszy zysk to miałem z Pirackich i Xenońskich fregat.

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Wed, 26. Dec 07, 14:05

Pozwolę sobie dopisać swoje rady i spostrzeżenia. Naszą działalność produkcyjno-handlowa można podzielić na kilka typów:

1. Surowce drugorzędne:
Większość fabryk może być zaopatrywana w surowce drugorzędne, nie mające wpływu na produkcję. Traderzy sterowani przez komputer praktycznie nie zaopatrują fabryk w te surowce, dzięki temu możemy wykorzystać to dla własnych celów. Jako przykład podam tylko jedną rasę i jeden rodzaj surowca drugorzędnego, resztę pozostawiając wam do odszukania i wykorzystania.
Rasa Boroni, fabryki Farma Planktonu i Mieszalnia Stottu mają jako surowiec drugorzędny Pszenicę Delexiańską. Szukamy sektorów, w których jest kilka wymienionych wcześniej fabryk, do tego dobrze aby jeśli nie w tym to chociaż sektor obok były Elektrownie i stawiamy Argońską Farmę Pszenicy. Do Farmy dodajemy jednego TS-a do zaopatrywania w energię i kilka TS-ów do sprzedaży pszenicy. Uwaga, nie zniechęcajcie się początkowymi problemami, jak fabryka się rozkręci, dopasujemy ceny sprzedaży i zakupu odpowiednio to spokojnie możemy o nich zapomnieć i tylko wzrost kasy na koncie będzie świadczył że ktos na nas pracuje.

2. Towary nielegalne.
Zarówno w X3, jak i w X3+XTM w sektorze Akeela's Beacon postawiłem mały kompleks do produkcji Gwiezdnej Wódki. Kompleks składa się z jednej Farmy pszenicy L i jednej Destylarni GW L. W sektorze znajdują się Elektrownie więc jeden TS wystarcza do zaopatrywania kompleksu w energię. Natomiast zarówno w tym sektorze, jak i w pobliskim (Montalaar) Argońskie Stacje Handlowe skupują GW, więc o zbyt nie musimy się martwić. Sektor w X3 leży na uboczu i rzadko do niego zaglądają piraci, W X3+XTM jest to co prawda sektor przelotowy, ale dobrze chroniony i też nie powinno być problemów. Jako statki do sprzedaży GW polecam szybkie M5 (np. Błotniak Zwiadowca). Dużo GW nie weźmie na pokład, ale nadrabia to szybkością, która ze względu na fakt że handlują nielegalnym towarem, ma też inne znaczenie.
W X3+XTM w pobliżu powinno być też kilka Habitatów Piratów, więc zbyt nam się powiększy.
Podobnie ma się sprawa z Teladihuaną, którą możemy produkować i handlowac w sektorach Telian.

3. Kwiaty słoneczne i Majaglit.
W początkowej fazie gry, są to jedne z najbardziej dochodowych produktów. Majaglit możemy kupić za 9 kr za sztukę, a sprzedać za 36 kr. Kwiaty słoneczne kupujemy za 5 kr, sprzedajemy za 34 kr. Oczywiście piszę o ręcznym handlu. Traderzy sektorowi raczej odpadają bo w jednym sektorze są fabryki produkujące Kwiaty, a w innym sektorze skupujące Kwiaty. W późniejszej fazie gry kiedy już stać nas na budowę kompleksów możemy np. w jakimś sektorze Paranidów, najlepiej posiadającym Elektrownie, postawić mały kompleks składający się z Farmy ślimaków L i Jubilerni L. Podobnie jak w punkcie 1 dodajemy jednego TS-a do zaopatrywania w energię i flotę szybkich M5 do sprzedaży Majaglitu. Dlaczego M5? Szybkość i fakt że w dokach handlowych ilości Majaglitu brakujące to pełnego stanu są małe, TS-y miałyby duże puste przebiegi, natomiast M5 nie powinny mieć problemów ze zbytem całej zawartości ładowni.
Analogicznie można postąpić w przypadku Kwiatów Słonecznych.

4. Kompleks Energetyczny.
Znalazłem w jednym sektorze złoże Krzemu 61, postawiłem na nim Kopalnie Krzemu L, dołączyłem: 6x Wytwórnię Kryształów M, 2x Ranczo Hodowlane L, 1x Ranczo Hodowlane M, 2x Smażalnie Steków L, 1x Smażalnię Steków M i Elektrownię Słoneczną XL. Produkcja i zbyt Ogniw idzie pełną parą :-)

Uwaga końcowa: oprócz dobierania odpowiednich cen sprzedaży/kupna dla naszych fabryk należy zwrócić uwagę na maksymalną ilość skoków, jaką mogą wykonać nasi traderzy obsługujący fabryki. Na początek najlepiej ustawić im jak najmniejszą, ale tak aby w zasięgu były Elektrownie bo inaczej nie będziemy mieć energii do produkcji. Dlaczego jak najmniejszą? Bo traderzy zawsze w pierwszej kolejności będą lecieć do najdalszych stacji i fabryk, a przez to czas osiągnięcia pierwszych zysków z nowo postawionych kompleksów wydłuży się. jeśli ustawimy im max 1-2 skoki to zaczną sprzedawać w najbliższej okolicy naszej fabryki i szybko osiągniemy pierwsze zyski, później w miarę zapełnienia magazynów odbiorców możemy im zwiększyć zasięg i dzięki temu powiększyć grono odbiorców.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

User avatar
LeWaR
Posts: 1472
Joined: Sat, 8. May 04, 16:33
x3tc

Post by LeWaR » Wed, 13. Feb 08, 15:13

Ktoś jeszcze ma jakieś ciekawe rady na produkcję?
Skrypty i spolszczenia do skryptów dla X3 Reunion, TC, Albion Prelude >> http://www.mamuthq.net.pl
C2Q 6600@2,4GHz | 8GB@1066MHz Ram | GForce GTX 460 1GB | Win7 64bit
XTC+XRM | Albion Prelude

Dine
Posts: 69
Joined: Sat, 1. Dec 07, 15:29

Post by Dine » Wed, 13. Feb 08, 17:09

Ja się przyłącze do pytania.
Ostatnio postawiłem Farmę Pszenicy M w Home of Light. Tego samego dnia na koncie było 300tys. więc dostawiłem drugą. Niestety zapomniałem o kosztach ogniw. Po odjęciu kosztów ogniw od zarobków farm stwierdziłem, że tracę. Szybko sprzedałem fabryki i postawiłem Kopalnie Krzemu w Ore Belt. Zużywała ogromne ilości energii a krzemu nikt nie raczył kupić więc ta też została sprzedana.
Obecnie mam 12milionów, które zarobiłem na walce. Bardzo mi pomogli Kha'ak, którzy zaatakowali President's End zostawiając po sobie wiele statków.
4x Mercury Superfrachtowiec
6x TP
11x M5
3x M4
4x M3 w tym Eclipse !
-----------------------------------------------------------------------------------
Myśliwiec Kha'ak

Teraz szukam jakiś pomysłów na fabryki, bo piratów ubywa a kha'ak przeszkadzają w walce. Po inwazji na Argon Prime wszędzie się pojawiali. W wyżej opisanej inwazji uczestniczyły 4 Klastery. Ich jednostki pojawiły się też w Ore Belt co uniemożliwiło mi handel ogniwami. Przerzuciłem się na soję u Paranidów. Wlatując do Emperor Mines zauważyłem Niszczyciela (M2) Kha'ak. Leciał sobie spokojnie eksterminując wszystko co mu się napatoczyło. Przerażony nie ruszam się z sektorów o wzmożonej obronie.

edit
Właśnie coś odkryłem!
Nie mogłem rozwalić kha'ak eclipse, booo... to był klaster M3+.
Normalny składa się z M3 + 5x M5, ten na który ja się natknąłem to M3 + 30 M5 ...
Last edited by Dine on Fri, 15. Feb 08, 11:10, edited 1 time in total.

User avatar
BAAL-Melkart
Posts: 87
Joined: Mon, 4. Feb 08, 16:00

Post by BAAL-Melkart » Wed, 13. Feb 08, 19:04

Szkoda, że sprzedałeś kopalnie krzemu w ore belt, wystarczyło tylko dać jej do obsługi jednego TS co by sprzedawał krzem po jakieś 600 kr. Wogóle dziwie się, że nie przypisujesz fabrykom transportowców. A kha'ków trzeba systematycznie tępić. Ja tak robie i mam względny spokój
"Nie wszystko, zaiste, bogowie dali jednemu: umiesz zwyciężać, Hannibalu, nie umiesz ze zwycięstwa korzystać."

Maliniak
Posts: 4
Joined: Sat, 5. May 07, 21:20

Post by Maliniak » Mon, 18. Feb 08, 15:06

Ja mam takie pytanie, trochę w innym stylu.
Prawdopodobnie odkąd zmieniłem Pogromcę na Merkurego, nie chcą ze mną handlować drobni handlarze w stacjach handlowych
(menu stacja -> wymiana) pojawia się komunikat o za niskiej reputacji. Jednak reputację mam w porządku. Czy z tym błędem da się coś zrobić? Mam XTM. Pytam w tym wątku, bo nie chcę zakładać nowego.

User avatar
LeWaR
Posts: 1472
Joined: Sat, 8. May 04, 16:33
x3tc

Post by LeWaR » Mon, 18. Feb 08, 15:51

Ranga u danej rasy czy handlowa?? Bo to jest różnica...
Skrypty i spolszczenia do skryptów dla X3 Reunion, TC, Albion Prelude >> http://www.mamuthq.net.pl
C2Q 6600@2,4GHz | 8GB@1066MHz Ram | GForce GTX 460 1GB | Win7 64bit
XTC+XRM | Albion Prelude

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Mon, 18. Feb 08, 15:58

Nie bardzo się znam na tym, bo nie handluję z kupcami na stacjach handlowych. Ale skoro wcześniej jak latałeś Pogromcą, chcieli z Tobą handlować, a teraz jak latasz Merkurym to nie, to wygląda mi to na inny problem. Porównaj ładownię w Pogromcy i Merkurym. Ile towaru mogłeś sprzedać/kupić siedząc w nim, a ile siedząc w Merkurym? Zwiększenie powierzchni ładowni spowodowało, że zwiększyły się ilości towarów oferowane do wymiany. A ponieważ nie wasz na tyle wysokiej rangi handlowej to kupcy Cię olewają. Ranga handlowa, którą masz wystarczała na drobne wymiany, na wymiany hurtowe już nie.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

Return to “Polskie / Polish X-Forum”