Monitory LCD - który polecacie?

Dyskusja na tematy nie powiązane z x-grami

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Sun, 3. Dec 06, 12:58

Próbowałem juz wielu różnych ustawień, karty graficznej, monitora, samego programu odtwarzającego, ale czerń w wielu filmach jest po prostu zbyt czarna, tak że czasem niewiele widać.

Btw. kolega poleca mi monitory Iiyama. Sprawdziłem stronkę www.iiyama.pl i myślę, że to może być dobry wybór.
Monitory takie jak ProLite E1900S-2 mają 19", ultrakrótki czas reakcji 2 ms, ładny design, za cenę 1159 zł brutto.
Natomiast ciekawi mnie, że wszystkie 14 prezentowanych na stronie Komputronika monitorów Iiyama 19" ma technologię TN. Nawet te najnowsze jak w/w.
Inną sprawą, co mnie chyba najbardziej przekonuje do danej firmy jest tekst na stronie głównej Iiyamy, cyt. "Gwarancja 'zero martwych pikseli' Iiyama obejmuje wymianę monitorów LCD, zakupionych w autoryzowanych punktach sprzedaży, u których stwierdzono choćby jeden wypalony subpiksel.". Brzmi nieźle :)
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Sun, 3. Dec 06, 14:49

Sauron11 wrote:Próbowałem juz wielu różnych ustawień, karty graficznej, monitora, samego programu odtwarzającego, ale czerń w wielu filmach jest po prostu zbyt czarna, tak że czasem niewiele widać.
A może oglądasz filmy "nagrywane kamerą w kinie", co? Bo one zawsze są ciemne, za ciemne.
Sauron11 wrote:"Gwarancja 'zero martwych pikseli' Iiyama obejmuje wymianę monitorów LCD, zakupionych w autoryzowanych punktach sprzedaży, u których stwierdzono choćby jeden wypalony subpiksel.". Brzmi nieźle
Tjaaa, wymienią, w Hong-Kongu :)

Sprawdź jeszcze kabel od monitora. U mnie jest taki, że wystarczy go pacnąć, a obraz już jest ciemniejszy. Pacniesz w drugą stronę, robi się różowy. Pacniesz w kolejną, niebieski. Gdybym miał choć trochę kasy, z radością wyrzuciłbym go przez okno z 4 piętra, i kupił jakiegoś LCD. Ale nie mam :(

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Sun, 3. Dec 06, 21:21

Sauron: Znalazłem test monitora bardzo podobnego do tego Prolite'a, którego podajesz:
iiyama Prolite E1900
Wrzucam ci go, aby zwrócić twoja uwagę na ważna rzecz, odnoszącą się do paneli LCD.
Ten czas reakcji, 2 ms, może imponować. Okazuje się jednak, że czasy reakcji podawane przez producentów to brutalne oszustwo, w chyba wszystkich przypadkach. Oni osiągaja to w jakiś sposób w określonych warunkach - jednak monitor nie jest w stanie mieć tego czasu przy normalnej pracy. Stąd biorą się testy, w których badany jest rzeczywisty czas reakcji - taki, na jaki możesz liczyć podczas strzelania do Kha'aków i Xenonów. Jestem pewien, że w tym artykule jest wyjaśnienie na czym polega przekręt z tymi czasami:
http://www.tomshardware.pl/display/20050215/lcd-01.html
Rzucając okiem na dane tego Prolite'a (link pierwszy) można odczytać rzeczywisty czas 16 ms. Różnica od deklarowanego 5ms znaczna. Jednak podobno poniżej 20 ms oko ludzkie nie łapie różnicy, więc wynik 16 ms, choć mógłby być lepszy, to trzeba go określić jako przyzwoity.
Wszelkie strony producentów to czysta propaganda, dlatego trzeba szukać testów w necie - a i te można traktować jedynie jako orientacyjne. Tyle było oszukańczej propagandy w papierowej prasie fachowej na temat paneli LCD, że nikomu już nie można wierzyć na słowo - jedynie świadectwu własnych oczu i znanego sobie zadowolonego użytkownika.
Widziałem dzisiaj Neverwinter Nights na LCD brata - dosłownie mózg urywa :).
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 4. Dec 06, 13:04

Kurcze, juz głowę tracę od tych parametrów :roll: . Przeczytałem teksty pod linkami i... znów wróciłem do punktu wyjścia :roll: . Skoro nie można wierzyć producentom w sprawie takiej jak podawane jasno na pudle parametry. Kurcze, wszędzie tylko oszuści :shock: .

RAFIO: nie oglądam shitu nagrywanego w kinie. Wybieram przeważnie z około 70 filmów jakie mam na DVD, większość kupione w EMPIKU :wink: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Mon, 4. Dec 06, 21:41

Sau naprawdę polecam Ci poczytać stronę www.mva.pl (już działa) hmm... sony na MVA za 1200 zł to wygląda fajnie.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Thu, 26. Apr 07, 15:57

Temat wraca jak bumerang :roll: .
To co w grudniu kosztowało 1300 to było 19", teraz to już jest 22".
Może macie konstruktywne opinie praktyczne (użytkowników, nie teoretyków :roll: ) o największych monitorach LCD rzędu 22". Podoba mi się z Iijamy ten model. Lub bez DVI za 100 zł. mniej. Czy te słowa pełne zachwytu na tej stronce są dobrym odzwierciedleniem stanu faktycznego czy komercyjną podpuchą właściciela strony, jak sądzicie?
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
lev77
Posts: 156
Joined: Fri, 5. Jan 07, 08:38

Post by lev77 » Thu, 26. Apr 07, 21:01

Hmm, ja ze swojej strony mogę polecić ten monitor :

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/ ... ,id,36750/

W ramach ciekawostki mogę powiedzieć że został wyprodukowany w naszych Kobierzycach, używam go już prawie dwa miesiace - jestem z niego bardzo zadowolony.
Wszechświat ukazany w X3 na tym monitorze pięknie wygląda.

Aha zdjęcie jest troszke źle zrobione w prawym dolnym rogu ta nierówność to tak naprawdę jest przycisk w formie małego trójkąta odwróconego do góry. Przy włączonym monitorze jest podświetlany na niebiesko.

Co do gwarancji zero pikseli z tego co pamiętam wszyscy więksi producenci monitorów (Samsung, LG itd.) gwarantują że po zakupie w ciągu maksymalnie 1 miesiąca jeżeli pojawi sie wypalony pixel monitor jest wymieniany sztuka za sztukę. Co do dalszego czasu gwarancji najlepiej jest dowiedzieć sie jakie są warunki przed zakupem.

Monitor jest w formacie 4:3 jakoś nie jestem zwolennikiem panoramicznych monitorów. Lepiej już wg mnie kupić telewicor Lcd lub Plazmę do oglądania filmów. No ale to moje osobiste zdanie więc się nie musicie z nim zgadzać :lol:

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Thu, 26. Apr 07, 22:27

Hmm ładny, ale coś drogawy. Ta 19" LG jest droższa niż 22" Iijamy. Ciekawe dlaczego :gruebel: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
lev77
Posts: 156
Joined: Fri, 5. Jan 07, 08:38

Post by lev77 » Fri, 27. Apr 07, 00:48

Komputronik mimo swoich wielu oddziałów w poszczególnych miastach jest jedną z najdrożej sprzedających firm. Dlaczego? bardzo łatwo to sprawdzić weź sobie np kilka rzeczy z komputronika i ich ceny wpisz ich nazwy albo na allegro albo na http://www.skapiec.pl/ i porównaj sobie ceny.

Oczywiście mówie tu o rzeczach które są ogólnie dostępne na rynku np twarde dyski, pamięci, procesory, karty graficzne, płyty główne itd. w tym widać różnice.
Wyjątkiem są rzeczy które są adekwantnie nowe badź rzadko są w ofertach różnych firm wtedy jest mała konkurencja i tak naprawde niewiadomo czy cena jest w miare normalna czy wygórowana. A na nowościach wszyscy chcą zarobić więc tutaj ceny są na mniej więcej na tym samym wysokim poziomie.

A co do ceny tego monitora no cóż podejrzewam że ze 100 -150 zł można by go taniej kupić . A czemu cenowo te monitory są podobne ? No cóż LG 19 cali jest nowszą pozycją, kontrast jest 3 razy większy (3000 do 1000) lepszy czas reakcji (2ms do 5ms), żadnego efektu smużenia nie widze nawet przy dynamicznych obrazach.

Po za tym w odróżnieniu od starszych lcd posuiada 4 lampy podświetlające obraz inne mają po 2. To tak w skrócie a najlepiej jest poprostu pójść do sklepu i pobawić się w wybredną osobę czyli kazać sprzedawcy aby postawił obok siebie wybrane monitory i włączyć na nich ten sam obraz , wówczas samemu można ocenić który monitor lepiej go wyświetla.

User avatar
ergo
Posts: 1109
Joined: Fri, 26. Mar 04, 11:44
x3tc

Post by ergo » Fri, 27. Apr 07, 15:42

Ostatnio kupiłem sobie taki monitorek, jako wyjście na lapka + do oglądania filmów (moje lenistwo sięgnęło zenitu, nie chce mi się chodzić z laptopem do 2 pokoju i podłączać pod TV :) )

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/ ... ,id,30277/

nie ma DVI (ale i ja nie mam w laptopie wyjścia DVI, więc mnie to nie boli), w lokalnym sklepie, w Krakowie, kupiłem go za niecałe 900PLN.

Rozdzielczość 1680x1050, filmy i gry wyglądają znakomicie, do programowania idealny ( mieści się na ekranie kupa kodu, a po lewej i prawej stronie różne dodatkowe paski ), co więcej, mieszczą się na nim idealnie obok siebie 2 strony A4 + plan dokumentu w wordzie :)

PS: Za nieco ponad 1000 PLN można mieć taki z DVI.
PS2: Testowałem counter strike i queke3 na szerokim ekranie - rewelacja :)

User avatar
lev77
Posts: 156
Joined: Fri, 5. Jan 07, 08:38

Post by lev77 » Fri, 27. Apr 07, 23:58

Odradzałbym kupowanie monitorów z wbudowanym zasilaczem, jak ci się skończy gwarancja w przypadku awarii zasilacza może być problem z naprawą. A zewnętrzny gdy się nie da naprawić zawsze można wymienić.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Mon, 30. Apr 07, 10:10

Wczoraj zaszedłem do MediaMarkt. Oczywiście nie zamierzam tam kupować, bo już raz się naciąłem na pozornie niskie ceny, ale miejsce jest dobre do porównań.
Na półkach dużo modeli monitorów od 17" do 24", niestety nie było tego, który mi się podoba, nie było Iiyamy :( . Może ktoś z Wawki wie, gdzie można ten model oblukać na tle innych podobnych?
Co ciekawe, wszystkie modele prezentowały to samo statyczne zdjęcie, kolorowy tukan siedzący na gałęzi w lesie, ale u niektórych, nawet z tych droższych modeli 22", wyraźnie migotał ekran, tzn. były takie poziome pasy. Poza tym z bliska dość duże piksele, tak z 2x2 mm, mimo że samo zdjęcie nie było rozciągnięte na całym ekranie tylko gdzieś tak z 5 cm po przekątnej do srodka ekranu.
Czy te piksele i migotanie poziome to może być skutek dobranie złej rozdzielczości? Czy w grach tez występują takie duże piksele? Od czego to jest uzależnione?

Druga sprawa, to czy na takim rozszerzonym monitorze 22", filmy z płyt DVD wyświetlane są z wykorzystaniem całej przestrzeni ekranu, tzn. dzięki szerokiemu ekranowi moga się idealnie wpasować w tę przestrzeń bez specjalnych dodatkowych ustawień, skutkujących np. obcinaniem krawędzi bocznych, czy też i tak występują te nieszczęsne pasy poziome na górze i dole, albo jeszcze na bokach?
No i jak wyglądają gry, czy ekran z monitora 17" będzie tak samo widoczny jak na 22" tyle że rozciągnięty do boków, co skutkuje większą pikselozą, czy też będzie może więcej widać niż na 17"? :roll:

Nad LCD zastanawiam się już na poważnie :) , ale głównie z powodu troski o zdrowie, o oczy. Jak wieczorem siedzę przy kompie dość długo, to schodząc z kompa i kładąc się spać widzę jeszcze przez jakiś czas w ciemności taką jasną plamę. Czy przy LCD to nie występuje?
A 22" wybieram ze względu na stosunek możliwości do ceny.

W MM przyglądałem się też wielkiej ścianie z tv lcd prezentującymi możliwości konsoli Microsoftu. Niezła zabawka, a kolorki na tych panelach po prostu bajeczne :)


Edit: Zapoznałem się właśnie z wynikami testu na benchmarku.pl, który chyba mnie przekonał, że ta 22" w cenie do 1300 zł. to monitorek w sam raz dla mnie :D .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
BQB
Posts: 1979
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x2

Post by BQB » Mon, 30. Apr 07, 20:10

Jest to dobry stosunek jakości do ceny. Myślę, że będziesz zadowolony. Odnośnie tego obrazka, to on właśnie jest w innej rozdzielczości. Migotanie, to często wina oświetlenia zewnętrznego (jarzeniówki i 50Hz częściowo nakłada się na częstotliwość 60 Hz z monitora), chociaż lampy wewnętrzne też potrafią migotać. Filmy DVD są prawie bez pasów. Szkoda, że nie ma PIVOTa :P

User avatar
lev77
Posts: 156
Joined: Fri, 5. Jan 07, 08:38

Post by lev77 » Mon, 30. Apr 07, 23:49

Jeżeli chodzi o media markt lub inne większe markety pamiętaj o jednym: Oglądając monitory najlepiej pod względem oceny obrazu widzisz tylko te które są naprzeciwko twoich oczu. Inne monitory które są wyżej bądź niżej będą miały przyciemniony obraz który jest zależny od ich kątów widzenia.

Sauron11
Posts: 6193
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
x3tc

Post by Sauron11 » Wed, 2. May 07, 22:36

W piątek wybieram się specjalnie do jednego sklepu na Ptasią w Wawie, gdzie jak widzę z ich www oferują podłączenia naraz dwóch monitorów do jednego kompa, na którym puszczają kolejno grę, film, grafikę, dokumenty, dla porównania parametrów. W ten sposób przekonam się ostatecznie czy warto pchać sie w ten zakup. Ostrożności nigdy za wiele, tym bardziej gdy jest możliwość przetestowania i porównania przed zakupem :wink: .
I used to be a moderator like you, until I took an arrow to the knee.
Core i5-3570_3,4 GHz, 8GB 1600MHz, Asus GTX660TiOC 2GB, Audigy, Iiyama B2776HDS.

User avatar
DYoda
Posts: 158
Joined: Mon, 10. May 04, 15:55
x2

Post by DYoda » Wed, 2. May 07, 22:41

tak aby sie wtracic polecam BENQ FP93G X -- do grania poprostu idealny.

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Thu, 3. May 07, 11:16

DYoda wrote:tak aby sie wtracic polecam BENQ FP93G X -- do grania poprostu idealny.
Jeśli BenQ to najlepszym wyborem jest FP91GP ot, chociażby ze względu na matrycę MVA.

Nie znajdziesz nic lepszego w tej cenie.
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/ ... omentarze/

Pozdrawiam

User avatar
DYoda
Posts: 158
Joined: Mon, 10. May 04, 15:55
x2

Post by DYoda » Thu, 3. May 07, 20:25

bufi wrote:
DYoda wrote:tak aby sie wtracic polecam BENQ FP93G X -- do grania poprostu idealny.
Jeśli BenQ to najlepszym wyborem jest FP91GP ot, chociażby ze względu na matrycę MVA.

Nie znajdziesz nic lepszego w tej cenie.
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/ ... omentarze/

Pozdrawiam
Testowałem 91 i 93 p[rzez tydzien i wybralem 93 ... no i te 2ms reakcji :D

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Thu, 3. May 07, 20:41

DYoda wrote: Testowałem 91 i 93 p[rzez tydzien i wybralem 93 ... no i te 2ms reakcji :D
Jeśłi chodzi o mnie to liczy się jakość obrazu.
Czy panel ma 2ms czy 5 ms reakcji to sprawa drugorzędna. I tak producenci podają zaniżone czasy. Tak samo jak z kątami i kontrastem.
Najpierw patrze jaka matryca, reszta jest drugorzędna.

Do poczytania opinii: http://mva.pl/

Pozdrawiam

User avatar
DYoda
Posts: 158
Joined: Mon, 10. May 04, 15:55
x2

Post by DYoda » Fri, 4. May 07, 00:52

bufi wrote:
DYoda wrote: Testowałem 91 i 93 p[rzez tydzien i wybralem 93 ... no i te 2ms reakcji :D
Jeśłi chodzi o mnie to liczy się jakość obrazu.
Czy panel ma 2ms czy 5 ms reakcji to sprawa drugorzędna. I tak producenci podają zaniżone czasy. Tak samo jak z kątami i kontrastem.
Najpierw patrze jaka matryca, reszta jest drugorzędna.

Do poczytania opinii: http://mva.pl/

Pozdrawiam
Co do matryc:

MVA na + kąty widzenia i odwzorowanie kolorów

- kąty widzenia ... uzywam monitora tylko i wylocznie do pracy 1 osobowej :D (siedze przed monitorem)
- odwzorowanie kolorów - zgodze sie ze tu MVA daje czadu - ale widac to dopiero gdy postawi sie obok TN ... a i to zalezy tez od producenta

Co do drugorzędnosci szybkosci ... proponuje odpalic np Bf2 - i popatrzec na rogi ekranu.

Kazdy wybiera to co jest mu potrzebne:
do grania tańsze i szybsze matryce TN
do "grafiki" droższe matryce MVA

A i nie pisze ze MVA jest beee a TN super ... sa poprostu inne a najlepij by byo gdyby polaczyc ich zalety :D

Return to “Polskie / Polish Off Topic”